Mojtaba Kavian Professional Weblog

(وبلاگ تخصصی مجتبی کاویان)

معرفی کتاب: باغ شهرهای فردا

کتاب "باغ شهرهای فردا" ترجمه ای است از نسخه اصلی Garden Cities of To-Morrow اثر ایبنزر هاورد که در سال 1902 میلادی در لندن منتشر شده است. این اثر را می توان ویرایش دوم کتاب نویسنده با عنوان "برای فردا: مسیری مسالمت آمیز برای تغییر و اصلاحات واقعی" در سال 1898 میلادی دانست.

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ٧:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱٠/٢٠
comment نظرات ()

معرفی کتاب: آمودهای ایرانی (شناخت، آسیب شناسی و مرمت)

این کتاب نوشته مشترک خانم مهندس زهره بزرگمهری و خانم آناهیتا خدادادی بوده و خلاصه تکنیک های تزیینات را همراه با آسیب های مرتبط با هر نوع از تزیینات و روش هایی که برای مرمت آنها وجود دارد، توضیح داده است. نسبت به کتاب پیشین (آمود، آژند و اندود) مطالب دقیق تری دارد. 

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ٧:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱٠/٢٠
comment نظرات ()

معرفی کتاب: معماری ایرانی، نیارش

ایسنا- "غلامحسین معماریان" استاد رشته‌ی معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت با همکاری یک گروه تقریبا 100 نفره، کتابی را با عنوان «معماری ایرانی: نیارش» تدوین کرده است. در این کتاب برای نخستین‌بار تصویر روشنی از انواع پوشش‌های معماری ایرانی مانند قوس‌ها (چفت)، تاق‌ها و گنبدها نشان داده شده است.

 

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ٧:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱٠/٢٠
comment نظرات ()

معرفی کتاب- سیر تحول معماری ایران از آغاز دوران اسلامی تا پیش از حمله مغول

کتاب «سیر تحول معماری ایران، از آغاز دوران اسلامی تا پیش از حمله مغول» تالیف مهندس زهره بزرگمهری و مهندس آناهیتا خدادادی منتشر شد.

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ٦:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱٠/٢٠
comment نظرات ()

ساخت جهان نمایی دیگر در بافت تاریخی یزد

ساخت یک بیمارستان 8 طبقه در خیابان فرخی یزدی، منظر آسمانی بافت تاریخی یزد را مخدوش کرده است. این بیمارستان در حالی ساخته می‌شود که متولیان حفاظت از میراث فرهنگی یزد هنوز اقدامی برای جلوگیری از ساخت آن نکرده‌اند. این بیمارستان در نگاه دوستدارن میراث فرهنگی به برج جهان‌نمای یزد تشبیه شده شده.

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ٧:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱٠/٦
comment نظرات ()

کشف، به جای اصرار در نوآوری و خلاقیت

 

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/٩
comment نظرات ()

بازگشت بزرگان به میراث فرهنگی

آن همه ناز و تنعم که خزان می فرمود           عاقبت در قدم باد بهار آخر شد.

دعای مظلومانه کسانی که به ناحق آنها را به شیراز کوچانیدند نهایتاً درگرفت و به جای خودستایی، خود را یافتیم و به هم بالیدیم. 

در خواب هم به چشم خویش نمی دیدم که روزی مؤسس سازمان میراث فرهنگی مجددا سکان حفاظت از ابنیه تاریخی را به دست بگیرد. و دیگران نیز که هر یک در حفاظت از میراث فرهنگی مان سختی ها کشیده اند. 

بالاخره بعد از هشت سال اشک ریختن و گریه بر حال نزار میراث فرهنگی کشور، امیدمان ناامید نشد تا این بار با تدبیری دقیق تر و درکی عمیق تر و خوش بینی کامل تری به مشکلاتمان بنگریم و راهی برای رهایی گذشته از نگاهی که در گذشته مانده است، بیابیم. امیدوارم که روزگار بهتری برای میراث فرهنگی و آینده ای برای گذشته خویش بیابیم و خسارات فراوانی که قادر به شمردن آنها نیستیم در عرصه میراث فرهنگی جبران شود. امیدوارم که هر چه سریع تر برای بافت تاریخی یزد که قربانی تصمیمات اشتباه قبلی شده است کاری شود. امیدوارم که جلو تخریب های وسیع در حاشیه میدان عتیق اصفهان گرفته شود و امیدوارم که امیدمان این بار ناامید نشود. 

   + مجتبی کاویان ; ٤:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٦/٥
comment نظرات ()

دکتر محمدعلی نجفی؛ رییس جدید سازمان میراث فرهنگی

محمد علی نجفی با حکم دکتر روحانی به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  و معاون رییس جمهور منصوب شد.
اینجانب نیز بازگشت مجدد عقل گرایی و رهایی این سازمان از حاشیه سازترین چهره های سیاسی را خدمت همه دوستداران میراث فرهنگی تبریک عرض نموده و آرزوی موفقیت برای دکتر محمدعلی نجفی دارد. 
رزومه محمد‌علی نجفی بر اساس آنچه که به مجلس ارائه شده است به این شرح است:
 
 

ادامه مطلب
   + مجتبی کاویان ; ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٥/٢٦
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →