ساخت جهان نمایی دیگر در بافت تاریخی یزد

یزدان نیوز- بنا بر این گزارش، بافت تاریخی یزد با بیش از 700 هکتار وسعت و شماره ملی 15000 در فهرست میراث ملی ثبت شده است تا زمینه‌ای برای ثبت جهانی آن باشد. این بافت دارای حرایم چندگانه بوده و رعایت ضوابط قانونی آن برای تمام دستگاه‌های اجرایی کشور مورد اجرا است.

 به گفته انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی فعال در یزد، ساخت بیمارستان شهید رهنمون چندی پیش در محدوده حریم درجه یک بافت تاریخی یزد آغاز شده و اسکلت‌بندی آن در 8 طبقه شکل‌گرفته است.

 هرچند این بیمارستان در بافت تاریخی یزد ساخته نمی‌شود، اما خیابان فرخی یزدی، مرز میان بافت تاریخی با محدوده جدید شهر یزد بوده و به همین علت حریم درجه یک محسوب می‌شود.

 از سوی دیگر ساخت این بیمارستان باعث شده تا وقتی از بالای بنای امیرچخماق به بافت تاریخی نگاه می‌شود، اسکلت‌بندی بیمارستان شهید رهنمون به شکل یک عنصر ناهمگون با بافت تاریخی دیده شود.

 به گفته دوستداران میراث فرهنگی یزد، بیم آن وجود دارد که یونسکو هنگام ثبت جهانی بافت تاریخی این شهر که گفته می‌شود بزرگترین بافت خشتی جهان است، اشکالاتی را به پرونده وارد کند که از آنجمله ساخت کتابخانه مرکزی و بیمارستان شهید رهنمون باشد.

 به گفته آن‌ها هنوز هیچ مقام مسئولی درباره ساخت این بیمارستان در محدوده بافت تاریخی یزد پاسخی به این سئوال‌ها نداده و معلوم نیست که آیا در ساخت این بیمارستان از سازمان میراث فرهنگی استعلام لازم به عمل‌آمده است؟

 یکی از دوستداران میراث فرهنگی تاکید می‌کند که این بیمارستان درست چسبیده به مرز بافت تاریخی ساخته می‌شود و باید قوانین حریم درجه یک در ساخت آن دیده شود.

 همچنین ساخت این بیمارستان یادآور برج جهان‌نما در اصفهان است که با ارتفاع بیش‌از حد، مشکلاتی را برای میدان نقش‌جهان به وجود آورده بود که پس از یک دهه ارتفاع آن کوتاه شد.

این طرح عمومی بیمارستان در آینده است. 

و این هم بلایی که سر بافت تاریخی یزد آورده است:

و این هم منظره عمومی بافت یزد با این ساختمان جدید

/ 1 نظر / 68 بازدید
آگهی7

با سلام خسته نباشي همه اينو ميدونيم که براي رونق کسب و کار نياز به تبليغات هست همينطور اينم ميدونيم که هزيينه تبليغات سرسام اور هست ارزش ريسک اين کارنداشته باشه ولي من ميخوام سايتي رو برات معرفي کنم که ميتوني بصورت رايگان کالا و خدمات خودتو تبليغ کني بدون اين که هزينه اي پرداخت کني فقط کافيه شما وارد سايت آگهي7 بشي و آگهي خودتو بصورت 7ستاره لينکدار و عکسدار رايگان ثبت کني http://agahi7.ir/ درضمن ميتوني وبلاگتو تو سايت ما لينک کني http://agahi7.ir/links/ با تشکر آگهي 7