معرفی کتاب: معماری ایرانی، نیارش

در این‌باره، معماریان توضیح داد: کتاب در دو جلد و 650 صفحه توسط نشر «نغمه نواندیش» در دو جلد و با قیمت 13هزار تومان منتشر می‌شود. این کتاب معماری حدود 500 شکل ترسیمی، دوبعدی و سه‌بعدی از انواع معماری ایرانی نشان می‌دهد تا شاید از این طریق بخشی از مشکلات دانشجویان در درک این نوع معماری‌ها برطرف شود.

او با اشاره به این‌که برای تدوین این کتاب حدود چهار سال زمان صرف شده است،‌ اظهار کرد: تهیه‌ی محتوای کتاب حدود 20 سال است که به‌شکل تدریجی انجام شده است. یکی از ویژگی‌های این کتاب مطرح شدن چند نوع پوشش معماری است که تا پیش از این، خیلی به‌عنوان پوشش معماری در نظر گرفته نمی‌شدند مانند پتکانه (در صفه استاد مسجدجامع اصفهان)، کاربندی (در حمام گنجعلی‌خان کرمان)، تاق‌بندی (در شبستان جنوب شرقی مسجدجامع اصفهان و تاق کجاوه در مسجدجامع تبریز)، خوانچه‌پوش (در مقبره‌ی شیخ جام در تربت جام) و نیز مطالعات غیاث‌الدین جمشید کاشانی درباره‌ی سازه‌ها.

معماریان درباره‌ی عنوان کتاب و کلمه‌ی «نیارش» که در آن استفاده شده است هم توضیح داد: «نیارش» واژه‌ای از استاد پیرنیا و به معنی شناخت کمیت و کیفیت نیروی مصالح ساختمانی و معماری سنتی ایران است.

 

معماری ایرانی نیارش - دوره دوجلدی
ناشر : نغمه نو اندیش
نویسنده : غلامحسین معماریان
مترجم : ندارد
١٣٩١, ویرایش اول, چاپ اول
شابک : ٩٧٨۶٠٠۵٨۶٢٣٠٠
وزن و نوع جلد : ١٢٠٠ گرم، نرم

 

/ 0 نظر / 67 بازدید